Trzeci rok realizacji programu Comenius – Międzynarodowa Współpraca Szkół rozpoczął się niezwykle twórczo i kształcąco. Tegorocznym tematem przewodnim naszej międzynarodowej współpracy jest różnorodność kulturowa. Skoncentrujemy się na projektach związanych z muzyką, tańcem, grami i zabawami, a także poznamy tajniki kuchni narodowych. Grupa nauczycieli z naszej szkoły opracowała i nagrała piosenki, które najchętniej śpiewają polskie dzieci. Starsi uczniowie napisali w języku angielskim i zilustrowali przepisy ulubionych potraw. Płyty z nagraniami oraz albumy z przepisami kuchni polskiej zostały zabrane na kolejne spotkanie dyrektorów szkół i nauczycieli pracujących nad projektem.
Po raz drugi odbyło się ono we Francji, na zaproszenie dyrektora zaprzyjaźnionej już szkoły partnerskiej w St. Louis. Poprzednim razem odwiedzili ją uczniowie, a we wrześniu wizytowali nauczyciele pod przewodnictwem pani dyrektor Ireny Małyszczuk.
Celem tego wyjazdu było poznanie specyfiki systemu edukacyjnego tego kraju, porównania codziennej pracy dydaktycznej i wychowawczej, wymiany poglądów związanych z organizacją szkół.
Szkoła w St. Louis jest mieszanką różnych kultur i narodów. Często w ławce obok siebie siedzą dzieci pochodzenia arabskiego, azjatyckiego czy afrykańskiego. Naukę w 5 letniej szkole podstawowej rozpoczynają już sześciolatkowie. Lekcje trwają tam od godz. 8.00 do 16.00, ale uczniowie mają długie przerwy, które spędzają aktywnie na świeżym powietrzu lub sali gimnastycznej. Najdłuższa, dwugodzinna przerwa przeznaczona jest na lunch, na który dzieci udają się do baru lub zabierani są przez rodziców do domu. Wolnym dniem od nauki jest środa, natomiast pracuje się w soboty, ale tylko po 3 godziny. Wszystkie zajęcia w klasie prowadzone są przez jednego nauczyciela, a nauka odbywa się w językach: francuskim i niemieckim.
Podczas wizyty we francuskiej szkole spotkaliśmy się z życzliwym i serdecznym przyjęciem. Dzieci powitały nas śpiewem i tańcem. Oglądaliśmy też popisy akrobatyczne uczniów oraz gry i zabawy ruchowe. Mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych. Zachwyciła nas dyscyplina i skupienie dzieci, zwłaszcza w klasach łączonych, w których nauka prowadzona jest na dwóch poziomach. Brawo dla nauczycieli! Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni na słodki podwieczorek, dzięki któremu zrozumieliśmy, dlaczego kuchnia tego kraju jest słynna w całym świecie.
Nasz pobyt to również zwiedzanie niedaleko położonego Strasburga. Miłośnicy wspaniałej architektury, sztuki i spacerów po malowniczych zakątkach z łatwością zakochają się w tym mieście. Dziewięć muzeów, gotycka katedra Notre-Dame, wspaniałe zabytki, setki kilometrów ścieżek rowerowych, mnóstwo kwiatów – to nie wszystkie atuty. Do tej listy dołóżmy jeszcze siedziby instytucji europejskich: Parlamentu, Rady Europy, Trybunału Sprawiedliwości i będziemy pragnęli tu jeszcze raz powrócić.
Pod koniec pobytu w St. Louis, uczestnicy programu Comenius, reprezentujący trzy kraje - Francję, Polskę i Irlandię, podsumowali dotychczasową współpracę z realizacji projektu. Rozstaliśmy się z przekonaniem, że zwykli ludzie niezależnie od tego, gdzie żyją, szukają przyjaciół i granice tu nie są żadną przeszkodą. Pełni wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy do swoich obowiązków i pracy nad dalszymi zadaniami. Do następnego spotkania…… w Polsce.